Logowanie

Nie masz jeszcze konta?

O podkarpaciu

Wymagana instalacja Flash.

Nowe firmy

Ankieta

Brak ankiet.

Nietypowy gość w brzozowskim lesie. Zobacz film z fotopułapki

  »  Aktualności /  Nietypowy gość w brzozowskim lesie. Zobacz film z fotopułapki

Galeria zdjęć Czwartek, 28 Kwietnia 2016

Nietypowy gość w brzozowskim lesie. Zobacz film z fotopułapki

Na Podkarpaciu, według najnowszych danych, żyje około 230 rysi. Jest to drapieżnik rzadko spotykany w naszych lasach, choć na pewno nie jest tak wyjątkowy, jak kilkanaście lat temu. Radosławowi Bakalusowi udało się uchwycić rysia na fotopułace, w lesie między Uluczem a Jabłonicą Ruską w powiecie brzozowskim.

Na filmie widać także inne zwierzęta. W oko kamery zagląda łania, przebiega jenot oraz nocą pojawia się borsuk.

- Od kilku lat otrzymujemy sygnały o rysiach żyjących na Pogórzu Dynowskim oraz Pogórzu Przemyskim. Jest to na pewno gatunek rzadki w naszym regionie, niemniej obserwujemy wzrost jego liczebności. Dla przykładu w roku 2001 rysi na Podkarpaciu żyło około 120, w roku 2004 już prawie 180, obecnie jest ich około 230 - mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

bobcat-1151874_1280
Głównym pożywieniem rysi są sarny. Jeden drapieżnik zjada około 5-6 sztuk miesięcznie

 Jak wyjaśnia rzecznik RDLP w Krośnie, rysie to zwierzęta bardzo terytorialne. Para osobników potrzebuje setek kilometrów kwadratowych do bytowania.

- Jeżeli rośnie liczba tych drapieżników, to automatycznie następuje ich ekspansja na inne terytoria. Należy również dodać, że rysie w naszym regionie mogą liczyć na stosunkowo "obficie zastawiony stół". Głównym gatunkiem, którym żywi się ryś jest sarna, a jej liczebność na Podkarpaciu wzrosła w 2015 roku do około 35 tys. - wyjaśnia E. Marszałek.

Według danych przekazanych z RDLP w Krośnie w całych Karpatach liczba rysi szacowana jest na 2 tys. osobników. Łatwo więc stwierdzić, że 10% populacji tego drapieżnika żyje w Karpatach na terenach Polski. Jeżeli 5 % całego pasma górskiego znajduje się w Polsce to znaczy, że liczebność rysia w "polskich Karpatach" jest dwa razy większa, niż w całym paśmie

red.

Autor:   .


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2015 © Noclegibieszczady.pl
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)