Logowanie

Nie masz jeszcze konta?

O podkarpaciu

Wymagana instalacja Flash.

Nowe firmy

Ankieta

Brak ankiet.

Bliskie spotkania z niedźwiedziem... ale tylko na fotopułapce. Jest ich w Bieszczadach coraz więcej (FILM, ZDJĘCIA)

  »  Aktualności /  Bliskie spotkania z niedźwiedziem... ale tylko na fotopułapce. Jest ich w Bieszczadach coraz więcej (FILM, ZDJĘCIA)

Galeria zdjęć Wtorek, 14 Czerwca 2016

Bliskie spotkania z niedźwiedziem... ale tylko na fotopułapce. Jest ich w Bieszczadach coraz więcej (FILM, ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. - Szacuje się, że na całym Podkarpaciu żyje około 200 niedźwiedzi. Jeżeli jednak mówimy o Podkarpaciu, to myślimy tak naprawdę o Bieszczadach, Beskidzie Niskim, Pogórzu Przemyskim oraz Pogórzu Dynowskim - informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.


Jak podkreśla E. Marszałek, stąd obecność niedźwiedzia w okolicach Wujskiego dziwić nie może. Bo tam właśnie, dzięki zamontowanym fotopułapkom udało się zaobserwować tego potężnego "strażnika lasu". Czy miś z Wujskiego mieszka tam na stałe? A może jest wędrowcem?

- Niedźwiedzice, które opiekują się małymi nie potrzebują znaczących terenów. Samce natomiast potrafią odbywać wędrówki w zasięgu kilkudziesięciu  kilometrów - wyjaśnia nasz rozmówca.

I dodaje, że w okresie wczesnoletnim, leśnicy nie obserwują agresywnych zachowań niedźwiedzi, bo są one po prostu syte.

- Niedźwiedzie atakują, gdy czują zagrożenie, gdy wejdziemy w ich ostoję. Jeżeli jednak trzymamy się szlaków turystycznych, dróg publicznych to w zasadzie jesteśmy bezpieczni - kończy E. Marszałek.

Populacja niedźwiedzi na naszym terenie w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Z około 60 osobników w roku 1996 do 200 roku 2016. Watro również dodać, że w roku 1970 ilość osobników tego gatunku szacowano na na zaledwie 20 sztuk.

Na zdjęciach oraz w materiale filmowym z fotopułapek zamontowanych w Wujskiem oprócz niedźwiedzia możemy zobaczyć także  dziki, borsuki, zające czy sarny.

foto: SzB

Autor:   .


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2015 © Noclegibieszczady.pl
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)